تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-عادات( نمی توانید از بزرگان یاد بگیرید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


شنبه 19 فروردین 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-عادات( نمی توانید از بزرگان یاد بگیرید)بخش دوازدهم از ترجمه ی کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

12.در یاد گرفتن از بزرگان ناموفقید

چرا این یک مشکل است؟!

من معتقدم که بعضی ها از توی شکم مادرشان نویسنده اند(البته اگر زندگی این نویسندگان بالفطره را بررسی کنید خواهید دید که همین افراد هم وقت و انرژی زیادی را صرف فراگرفتن فن و هنر نویسندگی کرده اند). و اما بقیه ی ماها. ما باید این فن را بیاموزیم. با وجود اینکه راه های زیادی برای یاد گرفتنش هست، یکی از بهترین راه ها، مطالعه ی نویسنده های معتبر است. یاد گرفتن از آن هایی که قبلا در این فن استاد شده اند.

راه حل: تا به حال پیش آمده که به یک موزه بروید و یک دسته دهنر آموز ببینید که همگی در مقابل نقاشی های کلاسیک نشسته اند و در حال طرح برداری از آن باشند؟ نویسنده ها هم همین طور هستند. آثار نویسنده های برتر را بررسی کنید. کار نویسنده  را تجزیه کنید و ساختارها را مطالعه کنید.در مورد کارهایی که نویسنده انجام داده از خودتان بپرسید چرا؟ خود من طی یک هفته پانزده کتاب را که در حال حاضر در لیست پرفروش ترین های نیویورک  تایمز هستند، بدون توجه به سبک و این که آن ها را می پسندم یا نه، فقط جهت یادگرفتن انتخاب کردم و نتیجه این که چیزهای زیادی یاد گرفتم. اگر چیزی موفق است، آن را مطالعه کنید بدون توجه به احساسی که به آن دارید. این به آن معنی نیست که شما باید هرکاری را که او انجام داده انجام دهید، بلکه به این معنی است که شما باید آن چه را او انجام داده بفهمید.

 باید این را یاد آور شوم که من کتاب هاب تازه را می خوانم. اگر چه مطالعه اصول ادبیات و شاهکارها خوب است، اما آثار کلاسیکی که از گذشته به جا مانده اند ممکن است در دنیای انتشارات در قرن بیست و یک خیلی کاربردی نباشند.

این کار را نه فقط در مورد نویسندگی، بلکه در مورد همه ی هنرهایی که به هنر شما نزدیک است انجام دهید. به عنوان یک رمان نویس، من فیلم ها را مطالعه می کنم و شباهت ها و تفاوت هایشان را با رمان. اگر یک گزارشگر روزنامه بودم، مطلوب بود که ژورنالیسم فیلم را مطالعه کنم.

فقط خود فن را مطالعه نکنید.بلکه هنرمندان را نیز مطالعه کنید.

زندگی نامه ی نویسندگان را از این جهت که چگونه در هنر به موفقیت دست یافتند و کار آنها پیش رفت، مطالعه کنید.همچنین، پیشرفت و موفقیت آنها را از لحاظ تجاری  نیز بررسی کنید.