تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-ایده ها(16.درون مایه ی اثرتان را نمی دانید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


یکشنبه 3 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-ایده ها(16.درون مایه ی اثرتان را نمی دانید)بخش شانزدهم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

16.نمی دانید درون مایه اثرتان چیست

چرا این یک مشکل است؟!

درون مایه، آن حسی است که می خواهید با تمام چیزهایی که نوشته اید به خواننده پس از پایان خواندنش، القاء کنید. فارغ از هدفتان، حتی اگر یک مقاله برای روزنامه هم می نویسید، احساسات شما به نوشته ی شما منتقل می شود. اگر به این موضوع آگاه نباشید، این انتقال حس به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد و شما در نهایت حس هایی را در خواننده برانگیخته اید که نمی خواستید.

گاهی اوقات درون مایه در اثر نویسنده تازه کار، از جنبه های شخصیتی پنهان مانده شخصیت اصلی برداشت می شود، که اغلب برداشتی منفی است و ممکن است برداشت مطلوب شما نباشد.

راه حل: درون مایه، بیش تر در بخش نتیجه گیری رمان است که به وضوح مشخص می شود، که در صحنه ی آخر رخ می دهد. پس اگر قبل از نوشتن نمی دانید درون مایه چیست، بعد از به پایان رساندن اولین نسخه ی پیش نویس، در مورد آن فکر کنید. البته...

بهتر است که قبل از شروع یک پروژه درون مایه را( هر چه که باشد)، بدانید،. چرا که تمام اجزاء نوشته ی شما حول محوریت درون مایه می چرخد

اگر در مورد درون مایه کارتان، قبل از نوشتن نمی دانید، بهتر است که به مخالفت و جدل با خود و گیج کردن خواننده ها پایان دهید. به علاوه، اگرچه هیچ اجباری در داشتن درون مایه ی مثبت در داستان نیست، ولی این را از خود بپرسید که مردم، درون مایه های منفی را بیشتر ترجیح می دهند یا مثبت را.