تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-ایده ها(18.مسائل شخصی خود را روی ورق می ریزید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


جمعه 8 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-ایده ها(18.مسائل شخصی خود را روی ورق می ریزید)بخش هجدهم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

18.مسائل شخصی خود را روی ورق می ریزید

چرا این یک مشکل است؟!

بسیاری از روان شناسان و مشاوران به بیمارانشان توصیه می کنند که دفتر وقایع روزانه داشته باشند. برای ثبت روز به روز وقایع و احساسی که درباره ی آن ها دارند. برای کندوکاو در زندگی و گذشته و ثبت وقایع و احساسشان نسبت به آن وقایع.

متاسفانه، بسیاری از مردم، این نوشته ها را رمان می دانند. آن ها داستانی درباره ی خودشان می نویسند و فکر می کنند بقیه ی دنیا شیفته ی آن می شوند. مشکل کار این جاست که هر کسی داستان خودش را دارد. چرا باید تمایل داشته باشد داستان کس دیگری را بخواند؟

مشکل دیگر این است که شما، واقعیت را داستانی کرده اید. شما در واقع چیزی نوشته اید که من نام آن را خاطره ی داستانی[1] می گذارم. اگر خاطره ی شما خیلی مهم است، آن را به عناون خاطره ثبت کنید. وقتی نیاز به داستانی شدن دارد، یعنی احتمالا آن قدرها هم مهم نبوده است.

مشکل دیگر داستانی کردن خاطره این است که وقتی با بازخورد ویراستاری مواجه می شوید، با این نظر بی ارزش که "ولی این آن چیزی نیست که اتفاق افتاد!" در مقابل تغییر هر چیزی مقاومت می کنید. و ویراستار به شما می گوید" ولی این یک رمان است. هر تغییری که بخواهید می توانید بدهید. بعد شما دوباره می گویید:" ولی این آن چیزی نیست که اتفاق افتاد!" و همین طور این ماجرا ادامه پیدا می کند.

راه حل: اگر خود را ناچار میبینید که یک رمان شخصی بنویسید. آن را سریع بنویسید، از سیستم خارجش کنید و در صورتی که خیلی خوب نوشته شده بود، بگذاریدش در کمد و بعد بروید کتابی بنویسید که برون گرایانه باشد.

یک بار دیگر یادآور می شوم. باید به خواننده فکر کرد نه نویسنده. هدف شما به عنوان نویسنده سرگرم و آگاه کردن خواننده است. نه تحمل خواننده طی آزمون و خطاهای زندگی خود.

رک و روراست( این یکی از چیزهایی است که ویراستاران طی ملاقات های رو در رو خیلی به خود فشار می آورند که نگویند)، زندگی اغلب مردم به خودی خود آن قدر جذاب نیست که  تمام بار یک رمان را به دوش بکشد.[1] Fictional memoir