تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-داستان-طرح(19.عامل درگیر کننده ندارید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


جمعه 15 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-داستان-طرح(19.عامل درگیر کننده ندارید)شروع فصل 3:داستان-طرح

بخش نوزدهم از ترجمه ی کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

19.عامل درگیر کننده[1] ندارید

چرا این یک مشکل است؟!

اگر خواننده را درگیر نکنید، دست از خواندن بر می دارد، که معنی اش این است که شما در مقام نویسنده کوتاهی کرده اید. مهم نیست نوشته ی شما چه نوع نوشته ایست. یک گزارشگر روزنامه کلمات محدودی برای درگیر کردن خواننده دارد و رمان نویس تعداد صفحات محدود.معلوم شده  که ظرفیت توجه مردم کمتر شده است. پس با این حساب اهمیت درگیر کردن هر چه سریعتر خواننده از قبل هم بیشتر می شود. در هر زمینه از نوشتار که هستید، باید بدانید که در حال رقابت با رسانه های بسیار زیادی برای جلب توجه خواننده هستید.

راه حل: عامل درگیر کننده، احساسی و در عین حال فکری و عقلانی است. کد داوینچی دارای یک عامل درگیر کننده ی عالی در فصل افتتاحیه است: یک معما که خواننده را درگیر خود می کند. برای شروع نیاز به چیزی دارید که خواننده را جذب کند.

به کتابفروشی بروید و قدم به بخش داستان های جدید بگذارید. جلدسخت ها را بردارید و صفحه های آغازین را بخوانید. ببینید چند تا از آن ها فقط با همان صفحه ی اول شما را درگیر می کنند. بررسی کنید چرا شما را درگیر کرده اند.ببینید کدام شما را درگیر نکرده و از خود بپرسید چرا؟ اشکال در صحنه است؟در شخصیت ها؟ در نوشتار؟ ببینید صحنه های آعازین در صفحه ی اول، چه طور به پایان می رسند. ببینید نویسنده چه طور شما را وارد ماجرا می کند و شما را در همان حالت نگه می دارد.

اگر می خواهید یک مقاله بنویسید، به مجلات و نشریات ادبی نگاه کنید و به قطعاتی که شبیه کاری که شما به آن مشعول هستید است، دقت کنید. هر قطعه را مطالعه کنید و ببینید هر کدام، چه طور شما را جذب و یا دفع می کنند.[1] hook