تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-طرح-داستان(23.کشمکش داستان را گسترش نمی دهید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-طرح-داستان(23.کشمکش داستان را گسترش نمی دهید)23. کشمکش[1] داستان را گسترش نمی دهید

چرا این یک مشکل است؟!

نه تنها هر صحنه از داستان دارای یک کشمکش است، بلکه این سطح این کشمکش باید در طول داستان گسترش یابد. در بسیاری از مواقع نویسنده ها، با یک عامل درگیر کننده ی عالی ، داستانی را شروع می کنند که در حال سقوط است. برای درگیر کردن خواننده، بده بستان های بین قهرمان و ضد قهرمان داستان باید اوج بگیرد که داستان را به سمت آخرین کشمکش که همانا نقطه ی اوج[2] داستان باشد هدایت کند.

نویسنده ها اغلب در پس زمینه های داستان، فلاش بک ها، خاطرات و دیالوگ ها گم می شوند که موجب یک شکست اساسی در کشمکش داستان- موضوع مورد علاقه خواننده-  با پیشروی در داستان می شود.

راه حل: مسائل را برای قهرمان و ضدقهرمان سخت و سخت تر کنید. بعضی ها با پرداختن بیش از حد به قهرمان، پیشرفت و صعود ضدقهرمان را فراموش می کنند. قهرمان و ضد قهرمان در کشمکش ها با هم درگیرند و بده بستان های میان آن ها با پیشروی داستان باید اساسی تر و مهم تر شود. از خودتان بپرسید چه می شود اگر هر کدام از آن ها شکست بخورد. اگر قهرمان شکست بخورد چه؟ اگر ضد قهرمان شکست بخورد چه؟ با جلو رفتن داستان، هر کدام از این دو بیشتر در کاری که انجام می دهند غرق می شوند و شکست آن ها نیز به مراتب غیر قابل قبول تر می شود.

یک نکته به عنوان هدیه، گسترش کشمکش، باعث می شود که خواننده ی داستان شما از نظر احساسی بیشتر با شخصیت ها درگیر شود

یک راه دیگر برای گسترش کشمکش در داستان این است که یک چیز خوب را  در داستان به بد تبدیل کنید و برعکس. این به زندگی واقعی بیشتر شبیه است. برای همه ی ما اتفاق افتاده است. شما در یک بخت آزمایی برنده می شوید. یک چیز خوب. درست است؟ یک خودرو می خرید. بعد تصادف می کنید و در پایان کارتان به بیمارستان می کشد.که یک چیز بد است. درست است؟ بعد دکتر را می بینید و عاشق او می شوید و با او ازدواج می کنید. یک چیز خوب. درست است؟ بعد او یک قاتل زنجیره ای از آب در می آید. یک چیز بد درست است؟ و الی آخر.[1] conflict

[2] Climatic scene