تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-طرح-داستان(24.استفاده نادرست از فلاش بک و خاطره)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


جمعه 29 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-طرح-داستان(24.استفاده نادرست از فلاش بک و خاطره)بخش بیست و چهارم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج درنویسندگی

24. استفاده ی نادرست از فلاش بک ها و خاطرات

چرا این یک مشکل؟!

فلاش بک ها و خاطرات به خودی خود اشتباه نیستند. ولی گاهی اشتباه به کار می روند. زمان، خطی است به جلو می رود. در داستان و مقاله هم زمان خطی است و همان طور که مردم درک می کنند انتظار دارند به جلو می رود. وقتی دارید از فلاش بک استفاده می کنید، در واقع دارید برخلاف روال طبیعی عمل می کنید.

(بسیاری از نویسندگان تفاوت فلاش بک را با خاطره نمی دانند. فلاش بک تصویری است از آن چه در واقع اتفاق افتاده است. خاطره چیزی است که شخصی اتفاق افتادن آن را به خاطر می آورد.خاطره توسط اتفاقاتی که بعدا رخ داده و همین طور توسط احساسات شخص به خاطر آورنده دگرگون و به آن ها آلوده شده است).

برای بسیاری از نویسندگان دشوار است که این موضوع را که در حال نوشتن یک خاطره هستند یا یک فلاش بک، برای خواننده واضح و مشخص کنند.خود من نوشته ای خواندم که مولف در آن داستان خود را در یک فلاش بک که داخل یک خاطره بود جا داده بود که خود آن خاطره درون خاطره ای دیگر بود که در یک فلاش بک جای گرفته بود. این جالب نیست.

راه حل: مطمئن شوید که یک دلیل محکم برای استفاده از خاطره ها و فلاش بک ها دارید. باید برای درک داستان حال حاضر، ضروری باشند. به علاوه مطمئن شوید که می خواهید از خاطره استفاده کنید یا فلاش بک؛ چرا که این دو به طور متفاوتی از هم نوشته می شوند و توسط خوانندگان هم به طور متفاوتی تفسیر می شوند. فلاش بک نیاز به یک تحول زبانی[1] دارد ؛ در حالی که یک خاطره نیاز به تحول در عمل داستانی[2] دارد. از این تحولات واضح به گونه ای استفاده کنید که مطمئن شوید خواننده متوجه می شود که دارد وارد یک خاطره یا فلاش بک، یا از آن ها خارج می شود.

یادتان باشد، خواننده معمولا می خواهد بداند که بعد چه خواهد شد، نه این که قبلا چه شده است.[1] Verb-transition

[2] Action transition