تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-طرح-داستان(25.در استفاده از احساسات زیاده روی می کنید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


شنبه 30 اردیبهشت 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-طرح-داستان(25.در استفاده از احساسات زیاده روی می کنید)بخش بیست و پنجم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

25.در استفاده از احساسات زیاده روی می کنید

چرا این یک مشکل است؟!

تا به حال پیش آمده مجبور باشید که به نمایش گرهای عمومی که در حال نمایش صحنه های احساسی هستند نگاه کنید، در حالی که دلتان می خواهد جای دیگری باشید؟

نویسنده های تازه کار تمایل به اغراق دارند از این جهت که مطمئن شوند خواننده منظور را گرفته است. این ممکن است باعث خلق کاراکترهایی شود که رفتارهای غلوآمیزی دارند. شخصیت های احساساتی که به طور مستقیم به هر صحنه ای واکنش نشان می دهند. این جور شخصیت ها ممکن است لبخندزنان و با حال خوش وارد صحنه شوند. بعد اتفاقی بیفتد و این ها عصبانی شوند. بعد چیزی بشنوند و بخندند. بعد چیزی ببینند و ناراحت شوند. بعد کسی چیزی بگوید که خاطرات کودکی این شخصیت را زنده کند و او بزند زیر گریه. بعد با کسی قدم بزند و عاشق هم شوند و همه ی این ها در چهار صفحه اتفاق بیفتد. نیازی به گفتن نیست که این وضعیت خیلی غیرواقعی است و خواننده می داند که این، یک شخصیت با احساسات واقعی نیست.

راه حل: بیشتر مردم در زندگی واقعی( به جز آن ها که خیلی احساساتی هستند) کاملا مقاوم هستند و دارای پایه های احساساتی هستند که به راحتی با رویدادهای بیرونی تغییر نمی کند و تحریک نمی شود.

بر یک کاراکتر داستانی در یک صحنه می توان یک تغییر احساسی اعمال کرد. ولی این تغییر باید یک تغییر طبیعی احساسی از حالت آ به حالت ب باشد، نه از"آ" به "ج" یا به "غ" یا "ه".به "ب".

به هر یک از کاراکترها در هر صحنه یک احساس پایه و هسته ای بدهید و اگر قرار بر این است که یکی از احساسات تغییری کند، از عمل داستانی برای تسهیل این تغییر استفاده کنید و برای خواننده مشخص کنید که چرا این کاراکتر در مقابل این عمل، اکنش احساسی از خود نشان داد.

سعی کنید کاراکترهایتان را مثل مردم واقعی بصری و دیداری کنید. انگار که درست جلوی شما صحنه ها را اجرا می کنند. اگر ببینید که این صحنه واقعا اتفاق می افتد، چه احساسی خواهید داشت؟ آیا  ممکن است بخواهید که آدم هایی که کت سفید پوشیده اند را از شخصیت هایتان دور کنید؟!