تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-صحنه و ساختار(28. وقایع را می نویسید، نه صحنه را)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


یکشنبه 7 خرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-صحنه و ساختار(28. وقایع را می نویسید، نه صحنه را)بخش چهارم کتاب : صحنه و ساختار

بخش بیست و هشتم ار ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

28.وقایع را می نویسید، نه صحنه ها را

چرا این یک مشکل است؟!

بسیاری ازنویسندگان تازه کار، گمان می کنند که اگر خواننده را مدام با صحنه های جدید، بمباران نکنند، خواننده را ازدست می دهند. در این حالت صحنه ها آنقدر کوتاه می شوند که دیگر صحنه نیستند.بلکه اتفاق هستند.

این عمل از چند جهت ایراد دارد. بمباران کردن خواننده با صحنه/رویداد های کوتاه، باعث از هم گسیختگی روایت در داستان می شود. خواننده احساسا می کند که در حال دست و پا زدن در طوفانی از رویدادهای کوتاه است. نمی توانید داستانی داشته باشید که تماما سیر صعودی داشته باشد. خواننده باید هر از گاهی توقف کند و آهسته برود.

راه حل: کمی آرام. داستان گویی قدیمی ترین حرفه است.وقتی خواننده را درگیر کردید، او را به گردش ببرید. هر صحنه، یک واحد کامل کشمکش است. قهرمان، ضد قهرمان، نقطه ی شروع، گسترش کشمکش، نقطه اوج و نتیجه ی خاص خود را دارد. در نتیجه، هر صحنه  در نوع خود یک "کتاب کوچک" است.  صحنه اگر کشمکشی نداشته باشد صحنه نیست و باید دور انداخته شود.

هر صحنه باید هدفی را در تمامیت داستان دنبال کند.

وقتی به یک صحنه می رسید، زیاد در این باره نگران نباشید که چه اتفاقی در صحنه رخ خواهد داد. بلکه با این سوال، که این صحنه چه هدفی را داستان دنبال می کند، به پیشرفت طرح و گسترش شخصیت داستان کمک کنید.