تبلیغات
پی آواز حقیقت - کتابی که مرا شیفته ی داستان کوتاه کرد

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


چهارشنبه 3 اسفند 1390
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

کتابی که مرا شیفته ی داستان کوتاه کرد57826445279807258343.jpg
19 داستان کوتاه از نویسندگان بزرگ
ترجمه فرهاد منشوری

این کتاب را وقتی خواندم که مجذوب چیزهای عجیب و پیچیده و نا مفهوم می شدم. مثلا فیلم مرد مرده ی جیم جارموش را که دیدم، یادم می آید دو سه روز از فکر فیلم بیرون نمی آمدم و ذهنم درگیر اتفاقات و گفتگوها و معماهای فیلم بود. فیلم، داستان و حتی اتفاقات واقعی، هر چه قدر نامفهوم تر، گنگ تر و غریب تر، در نظر من با ارزش تر، بیادماندنی تر و قابل توجه تر می شد. در چنین شرایطی با این کتاب و شاید بتوانم بگویم به طور جدی با فرم ادبی داستان کوتاه آشنا شدم.
کتابی که نویسندگانی که در آن گردآمده اند، هر کدام یکی از پایه های داستان کوتاه هستند؛ از جمله جیمز جویس، ارنست همینگوی، بورخس.
علاقه و گرایش شخصی من به ایجاز و کوتاهی با اساس داستان کوتاه هماهنگ بود و به این ترتیب این کتاب دو چندان توجه مرا به خود جلب کرد. در مورد هر داستان مدت ها به فکر فرو میرفتم. به اتفاقات، اشخاص،تصمیمات و سرنوشت هایشان فکر می کردم.برای بعضی داستان ها  ناچار به کشف رمز بودم. بعضی شیوه  ی روایی فوق العاده و پایان غافلگیر کننده و بی نظیری داشتند.بعضی از ان ها کاملا واقع گرایانه بودند و در بعضی داستان ها واقعیت و خیال و یا شاید توهم چنان در هم پیچیده اند که تفکیکشان کار دشواری است. گویی جایی میان واقعیت و خیال ایستاده اند و سعی دارند حقیقتی را بیان کنند. دوست دارم در مورد هرکدام از داستان های این کتاب بنویسم و بحث کنم. در مورد داستان درخت به ژاپنی اثر جان کالزورثی که بیش از بقیه ی داستانی کتاب دوستش دارم  و در مورد روبرو شدن  انسان با وجود دوست نداشتنی خود است. یا در مورد "برخورد" اثر جیمز جویس که باید اعتراف کنم هنوز که هنوز است به طور کامل آن را درک نکرده ام و تقابل نسل ها را بررسی می کند. شاید اهمیت این کتاب برای من در "اولین" یا "از اولین ها" بودنش باشد، ولی این از ارزش تک تک داستان های کتاب چیزی کم نمی کند.
در ابتدای هر داستان زندگی نامه  ی کوتاهی از نویسنده  ی آن هم آورده شده .

فهرست  بعضی از داستان ها:
درخت به ژاپنی ، جرات   از    جان گالزورثی
برخورد                             از     جیمز جویس
لاتاری                               از    شرلی جکسون
مکالمه  ی تلفنی             از    دوروتی پارکر
پنجره  ی باز                     از     ساقی اچ مونرو
شکل شمشیر                  از   خورخه لوئیز بورخس
اردوگاه سرخپوستان        از   ارنست همینگوی
 
شاید در آینده در مورد برخی داستان ها  نوشتم.