تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-صحنه و ساختار(30.زاویه دید را درست به کار نمی برید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


شنبه 13 خرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-صحنه و ساختار(30.زاویه دید را درست به کار نمی برید)بخش سی ام از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

30.زاویه دید[1] را درست به کار نمی برید

چرا این یک مشکل است؟!

به زاویه ی دید، به چشم موقعیت دوربین نگاه کنید. اگر زاویه دید بد به کار رود. خواننده  نمی داند که صحنه را از کدام نما دارد می بیند و ممکن است گیج شود. یک خواننده ی گیج شده، یک خواننده ی ناراحت است.

راه حل: مطمئن شوید که خواننده زاویه ی دید را می داند. بپرید پشت دوربین و دوربین را دست بگیرید. تصور کنید کارگردان فیلم هستید. دوربین را کجا می کذارید؟ وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که داستان را چه طور بگویید، اولین کار این است که یک زاویه ی دید تعیین کنید( شاید هم چند تا). شاید بتوان گفت این مهم ترین تصمیم بعد  تعیین ایده ی اصلی است.

بعد از این انتخاب، مسئله ی بعدی این است که خواننده را با دوربینی که توسط آن، صحنه را می بینند همراه کنید. این موضوع به خصوص وقتی دارای اهمیت می شود که از چند زاویه ی دید استفاده کنید. در فیلم، یک کات، تغییر زاویه ی دوربین است.در داستان، پایان یک صحنه می تواند تغییر در زاویه ی دید باشد. خواننده باید بداند از کدام زاویه دارد داستان را می بیند. اگر این شفافیت را از دست بدهید، خواننده را از داست داده اید.

 [1] Point of view(POV)