تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-شخصیت پردازی(34.این را درک نمی کنید که شخصیت، اولویت دارد)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


سه شنبه 23 خرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-شخصیت پردازی(34.این را درک نمی کنید که شخصیت، اولویت دارد)

کلمات کلیدی : شخصیت , کاراکتر , قهرمان , طرح , داستان , نویسنده ,


فصل پنجم:شخصیت پردازی

بخش سی و چهارم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

34.این را درک نمی کنید که شخصیت، اولویت دارد

چرا این یک مشکل است؟!

به کتاب مورد علاقه تان فکر کنید. درباره ی آن چه چیزی به خاطر دارید؟طرح؟ یا شخصیت ها؟حاضرم شرط ببندم، جواب شخصیت هاست.بسیاری از نویسندگان،روی طرح تمرکز می کنند که به ضرر شخصیت هاست. وقتی که داستان را بنا می کنند، تمرکز روی طرح یا موقعیت است، نه شخصیت ها. اما با توجه به همه ی داستان های نوشته شده، انجام این کار به خوبی، کار بسیار مشکلی است.

راه حل: روی شخصیت ها تمرکز کنید. به این فکر کنید که قهرمان و ضد قهرمان داستان( و به میزان کمتر، شخصیت های فرعی) باید دارای چه ویژگی هایی باشند که داستان شما را خاص و ویژه کنند. داستان شما، حقیقتا قبلا نوشته شده است. ولی شخصیت های شما الزاما در آن داستان وجود ندارند. این معجونی است که داستان شما را خاص می کند.

اگر به کتاب های پرفروش و شاخص نگاه کنید، بسیاری از ان ها دارای شخصیت های بسیار ویژه ای هستند. قهرمان های آن ها دارای پس زمینه های داستانی و خصوصیات و عادت های منحصر به فردی در شخصیت خود هستند.که خواننده را درگیر می کنند

همیشه چیزی در مورد آن ها هست که به سرعت همدلی واحساست خواننده را بر می انگیزد. ضد قهرمان معروف، هانیبال لکتر[1]، برای مثال باعث برانگیزش احساسات خواننده می شود.

وقتی می خواهید داستان را بنا کنید، این را در نظر بگیرید که داستان با کدام پیش می رود؟ طرح یا شخصیت ها؟ به طور بهینه باید هر دو باشند. ولی اگر بخواهید بر یکی تاکید کنید، آن یکی باید شخصیت باشد.[1] Hannibal lecter