تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-شخصیت پردازی(35.از کشمکش های مصنوعی برای گرد آوردن شخصیت هایتان دور هم استفاده می کنید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


پنجشنبه 25 خرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-شخصیت پردازی(35.از کشمکش های مصنوعی برای گرد آوردن شخصیت هایتان دور هم استفاده می کنید)35.از کشمکش های مصنوعی برای گرد آوردن شخصیت هایتان دور هم استفاده می کنید

چرا این یک مشکل است؟!

جنیفر کروز[1] رمان نویس( و همکار من در نوشتن پایین را نگاه نکن[2]( کشمکش های مصنوعی همچون الگوی ازت متنفرم، ازت متنفرم، عاشقتم را ایجاد کرده است. یکی از مشکلات  طرح هایی  با شخصیت اصلی زن[3] به عنوان قهرمان[4]  و شخصیت اصلی مرد[5] به عنوان ضد قهرمان[6] این است که ضدقهرمان نمی تواند خشن و وحشتناک باشد یا اصلا زن قهرمان چرا باید عاشق ضدقهرمان شود. این باعث ایجاد کشمکش هایی می شود که نویسنده ی رمان های عاشقانه  ترزا هیل[7]  ازآن ها با عنوان "زمختی و سوءتفاهم های جزئی" یاد می کند. این آزاردهنده است و شخصیت ها می آیند که  ناراحت،مقدس یا مخوف به نظر برسند.

مثال: شخصیت اصلی زن و مرد در فرودگاه بر سر یک کیف بدون اسم در حال نزاع هستند. به جای این که این را بفهمند که هر کدام دلیلی برای گرفتن کیف دارند، مثلا این که هر کدام کلید در دستشان را در قفل کیف بیندازند و ببینند کدام به آن می خورد، مرد فکر می کند زن دزد است و زن فکر می کند که مرد یک احمق است که نمی تواند شکل کیف خودش را تشخیص دهد و این هر دو با یک غریبه آن قدر با هم زشت رفتار می کنند که من دلم نمی خواهد به اندازه ی یک کتاب با این آدم ها سر کنم. به همه ی  این ها زن قهرمان را اضافه کنید که ان قدر خنگ است که ارزش زندگی کردن ندارد[8]. او شروع به مبارزه می کند یا در یک شب تاریک می زند بیرون تا ببیند همه ی این  جار و جنجال ها برای چیست و با این اوصاف، شما مواد اولیه ی یک کمشکش مصنوعی و آبکی را دارید.

راه حل: دوباره به سراغ تحلیل کشمکش اصلی بروید. قهرمان شما کیست؟ بیش از همه چیز به چه چیزی نیاز دارد؟ چه چیزی را برای محافظت از خود نیاز دارد. چگونه خواسته هایشان با هم تداخل پیدا می کند به صورتی که آن ها را مستقیما وارد یک کشمکش می کند که هیچ کدام نمی تواند از آن ها دست بکشند.چه طور، حرکت هر شخصیت برای رسیدن به هدف، زندگی را برای شخصیت دیگر سخت تر می کند و هدف را برای او دور از دسترس تر.

کشمکش دعوای شخصیت ها روی ورق نیست. کشمکش یعنی مردمی که برای اهدافی که برای آن ها بزرگ و حیاتی است مبارزه می کنند و همین طور برای خواننده هایی که به مردم اهمیت می دهند.

کشمکش یک چیز ذاتی در درون شخصیت های شماست و توسط موقعیت ایجاد نمی شود. این کلید موفقیت داستان شماست.

 [1] Jennifer cruise

[2] Don’t look down

[3] heroine

[4] protagonist

[5] hero

[6] antagonist

[7] Teresa Hill

[8] Too dumb to live