تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-شخصیت پردازی(36.انگیزه های شخصیت های خود را نمی دانید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


جمعه 26 خرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-شخصیت پردازی(36.انگیزه های شخصیت های خود را نمی دانید)

کلمات کلیدی : مازلو , داستان , شخصیت , انگیزه , نویسنده ,


بخش سی و ششم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی

36.انگیزه های شخصیت خود را نمی دانید

چرا این یک مشکل است؟!

اگر انگیزه ای شخصیت خود را نشناسید، شخصیت داستان شما برای خواننده به ناچار یک شخصیت مقوایی می شود و فقط خواست نویسنده را برای پیش بردن طرحش عملی می کند.

خواننده ها تمایل دارند روی شخصیت ها تاکید بیشتری کنند و در این حال با شخصیت هایی که باورشان نمی کنند مشکل خواهند داشت. وقتی شخصیت ها صرفا مانند شخصیت عمل می کنند، خواننده ها آن ها را باور نمی کنند.

راه حل:قبل از این که نوشتن را شروع کنید، مطمئن شوید که انگیزه های  شخصیت خود را شناخته اید.به ویژه محرک اصلی هر شخصیت. وقتی این مورد اتفاق افتاد، شخصیت های شما دیگر در کنترل شما نیستند. کنش و واکنش آن ها مثل مردم واقعی خواهد بود. بعصی وقت ها حتی شاید شمای نویسنده را هم غافلگیر کنند.

آگاه باشید که گاهی ناخودآگاه شما، بذر هایی در شخصیت ها می کارد که ممکن است با گسترش داستان، جوانه بزنند.

یادتان باشد که شخصیت های شما در مرحله ی پنجم خودباوری مازلو[1] نیستند. آن ها نقاط کور و انگیزهای ناخودآگاه خود را دارند. بعضی وقت ها حتی شخصیت های شما به دلیل کاری که می کنند اگاه نیستند. اگرچه ممکن است بعدا برای خود به طور آگاهانه دلیلی بیاورند، ولی در ناخودآگاه دلیل دیگری دارند. این دلیل عمقی و زیرین معمولا با گسترش کشمکش به سطح می آید و به نوبه ی خود، ایجاد کشمکش و درام بیشتری می کند.

 

 

 [1] Maslow -مازلو روان شناسی است که نیازها و انگیزه های  انسان را به پنج دسته تقسیم می کند ، اولین عامل انگیزش نیازهای فیزیولوژیک هستند و آخرین مرحله، خودباوری است.