تبلیغات
پی آواز حقیقت - 70 راه حل-شخصیت پردازی(42.ضعف ها و نیاز های شخصیت را نمی شناسید)

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


یکشنبه 15 مرداد 1391
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

70 راه حل-شخصیت پردازی(42.ضعف ها و نیاز های شخصیت را نمی شناسید)بخش چهل و دوم از ترجمه کتاب 70 راه حل برای اشکالات رایج در نویسندگی
در این بخش، فصل پنجم کتاب که مربوط به شخصیت پردازی است به پایان می رسد و در پست های بعدی فصل مربوط به ویرایش و بازنویسی را داریم.

42.نیازها و ضعف های شخصیت را نمی شناسید
چرا این یک مشکل است؟!
همان طور که قبلا گفته شد، همه ی شخصیت ها اطراف مرحله ی پنجم خودانگیختگی مازلو پرسه نمی زنند. گاهی اوقات آن ها مثل مردم واقعی نمی دانند کاری را به چه علت انجام می دهند.دلیلی می آورند ولی این دلیل واقعی آن ها نیست. شخصیت هایی را که عملشان به نیازهایشان مربوط می شود را تشخیص دهید و آن هایی را که دارای یک نقطه ی کور متناظر با آن نیاز هستند.
راه حل: به مثلث خصیصه ها، نیازها و ضعف ها اگاه باشید. هر خصیصه ای که شخصیت داراست، نیاز و ضعف مربوط به خود را دارد. نیاز آن چیزی است که شخصیت باید داشته باشد و قابل کنترل نیست.
ضعف معمولا عامل ایجاد تراژدی و نقطه ی کور شخصیت است. بخشی از شخصیت او که نمی تواند آن را به کار گیرد ، چرا که  نمی داند که یک ضعف است.
برای هرکدام از شخصیت ها یک لیست از خصیصه، نیاز و ضعف تهیه کنید. اگر به عنوان مثال، خصیصه ی شخصیت مورد نظر شما وفاداری باشد، نیازی که دارد این است که باید مورد اعتماد قرار گیرد. ضعف یا نقطه کور مربوط به این خصیصه، فریب خور بودن است. اگر شخصیت مورد نظر قاطع است، نیازش این است که خود مسئولیت را بر عهده داشته باشد و ضعف مربوطه می تواند بی پروایی و تندروی او باشد. شاید بخواهید لیستی برای خود تهیه کنید. قوی ترین بخش شخصیت خود را شناسایی کنید و سپس نیازها و ضعف های مربوط به آن را در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند که نقطه کور و ضعف های بالقوه ی خود را هم در نویسندگی و هم در معاملات تجاری شناسایی کنید.