تبلیغات
پی آواز حقیقت - پست مدرن، اگزیستانسیالیست و ... از این حرفا!

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ


یکشنبه 7 اسفند 1390
ن : دانیال عبدالهی نظرات ()

پست مدرن، اگزیستانسیالیست و ... از این حرفا!یک سوال مهم:چقدر برایتان مهم است که زمانه  ی خود را بشناسید؟
یک سوال  مهم دیگر: پست مدرن یعنی چه؟
معمولا هر وقت می خواهیم ادای متفکرین و فیلسوف ها را در بیاوریم و کمی تفریح کنیم، این جور کلمات را به زبان می آوریم: اگزیستانسیالیست(با چند بار تپق زدن)، پست مدرن، ماتریالسیم الحادی، نهی لیسم و... و اغلب ما فقط در این شرایط است که کمی در مورد این کلمات فکر می کنیم، آن هم نه به معنایشان.
ولی آیا واقعا معنی این کلمات اهمیت دارد؟ اگر بدانیم که مفهوم همین کلمات است که هر کدام بخشی از ویژگی های دنیای امروز را ساخته اند،بله و ناچاریم اهمیت بدهیم.
من نمی خواهم این جا این مفاهیم را تعریف کنم یا در موردشان اظهار نظر کنم. نه در حد توان من است و نه هدف من.
وقتی که انسان، مثل هر دوره ی دیگری،نیاز به فلسفه و سبک زندگی داشته باشد، مذاهب االهی و توحیدی و با اقبال کمی روبرو باشند و مکاتب فلسفی دوره های گذشته هم شکست خورده باشند و فجایعی مثل جنگ جهانی به بار بیاید و انسان سردرگم و وحشت زده شود، به ناچار باید مکاتبی به وجود بیاید که هم جدید و "مد روز" باشند و متناسب با زمانه.در این موقعیت است که متفکرین پیشرو کشورهای غربی دست به کار می شوند و با شناخت این نیاز، ابتدا سعی در طرح دقیق و صحیح مسئله و پس از آن، ارائه  ی راه حل دارند.
این راه حل ها، چه صحیح و چه غلط، در حد مباحث تئوری و آکادمیک باقی نمی مانند، بلکه از راه های مختلف، مثلا دانشجویان و قشر تحصیل کرده، هنرمندان و حتی دولت ها و... به زندگی مردم معمولی سرازیر می شوند. دقیقا همین جاست که ما، که مردمی هستیم در کشوری دیگر و در قاره ای دیگراز این افکار تاثیر می پذیریم. کشورهای غربی در عصر حاضر، این امتیاز را دارند که هر چیزی را از کالاهای مصرفی گرفته تا دانش، روش زندگی و حتی افکار و اندیشه هایشان  به کشور های در حال توسعه،جهان سوم و شاید بتوان گفت تمام دنیا صادر کنند و این کشورها هم  بنابر دلایل نامعلوم، دانسته و ندانسته، پذیرای همه ی این صادرات 
با آغوش باز باشند. این تفکرات در هنر این کشورها، درنوع تبلیغات، در ادبیات، نوع لباس پوشیدن و به طور کلی سبک زندگی مردم تاثیر می گذارد. روح هر کدام از ما در این دوره، عصاره ایست از تفکرات مختلف، که بر فرهنگ زمانه مسلط اند و متاسفانه خود ما  در شکل گیری این فرهنگ نقشی نداریم. کالایی که با تلقین و تبلیغات به ما عرضه می شودو خود از آن بی خبریم.
باید به شما اعلام کنم که هر کدام از شما،به نسبت های مختلف،انسان های پست مدرن هستید.همان طور که می توانید به نسبت های مختلف  اگزیستانسیالیست، نهی لیست و ماتریالیست باشید.
به عنوان مثال،اگر کمی در مورد پست مدرن بدانید، می بینید که این همه گرایش به ساختار شکنی که در اطرافمان می بینیم بی تاثیر از تفکر پست مدرن نیست.